Bize Hemen Ulaşın
background

Gerçekten Dubai Ne Kadar Pahalı? – Yaşam Maliyetleri Hakkında Her Şey

Konut Kirası - En Büyük Harcama

Dubai'de kira genellikle en büyük harcama kalemidir. Maliyetler, konum, konut tipi ve boyuta bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Downtown Dubai ve Dubai Marina gibi lüks semtlerdeki apartmanlar çok pahalı olabilirken, dış semtlerde fiyatlar biraz daha düşük olabilir. Dezavantajı, birçok dairenin yalnızca yıllık kiralanmasıdır. Kirayı ve teminatı peşin ödemeniz gerekir. Ancak aylık kiralayabileceğiniz daireler de bulunmaktadır, böylece daha esnek olabilirsiniz. Bu durumda maliyetler biraz daha yüksek olabilir, özellikle sezon içinde. Bir stüdyo daire (tek odalı daire) ortalama olarak ayda 900€ ile 1.500€ arasında maliyetlere sahip olabilir. Bu fiyata, mobilyalı bir daire, elektrik, su tüketimi ve internet erişimi dahil olacaktır. Ancak boş daireler de kiralanabilir. Genel olarak, neredeyse tüm dairelerin bir jimnastik salonu ve havuz erişimi, klima ve 24 saat güvenlik resepsiyonu bulunmaktadır.

Market Alışverişi

Gıda fiyatları konusunda da birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Carrefour gibi daha pahalı süpermarketler, bir Familia'ya benzerken veya Organic Foods & Café gibi Türk organik mağazalarına benzerler. Ancak Lulu Hypermarket gibi daha uygun fiyatlı süpermarketler de bulunmaktadır (neredeyse her şeyi bulabilirsiniz) veya Viva (Lidl/Aldi). Orada, özellikle meyve, sebze, ekmek, baharatlar ve pirinç gibi ürünlerde, Türkiye'den daha ucuz gıdalar bulabilirsiniz. Ortalama olarak, Dubai'deki gıda fiyatlarının Türkiye ile karşılaştırılabilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kozmetik ve özellikle iyi kozmetik ürünleri Dubai'de çok daha pahalıdır. Dubai dışında yerel çarşılar da bulunmaktadır, burada gıdalar çok daha ucuzdur.

Sağlık Sigortası

Dubai'de ihtiyacınız olan tek gerçekten önemli sigorta sağlık sigortasıdır. Göçmenler için özel sigortalar ve birçok farklı sağlayıcı bulunmaktadır. Biz sağlık sigortamızı Passportcard'dan aldık. Fiyatlar kişisel olarak değişir, ancak aylık 200€ civarında bir maliyetle dünya genelinde tıbbi tedavi maliyetlerini ve daha fazlasını karşılar. "Göçmenler için Sağlık Sigortası" konusunda ayrı bir blog yazısı kaleme aldık.

Araç + Ulaşım

Ulaşım maliyetleri, toplu taşıma ve kendi aracınız arasında seçim yapmaya bağlıdır. Toplu taşıma oldukça ucuz ve gelişmiştir, ayrıca metro modern ve temizdir, şehirdeki birçok önemli yeri birbirine bağlar. Bilet fiyatları sınıfa göre değişir. 2. sınıfta bir tek yön bilet yaklaşık 2€ iken bir günlük bilet yaklaşık 5€'dur. 1. sınıf yaklaşık olarak bunun iki katıdır. Ayrıca taksi ile seyahat etme seçeneği de vardır. Dubai'nin sokaklarında her yerde taksiler bulunabilir ve birkaç dakika içinde uygulama aracılığıyla bir taksi sipariş edebilirsiniz. Basit bir taksi yolculuğu 5 AED (1,25€) başlangıç ücretiyle başlar ve kilometre başına yaklaşık 2 AED (50ct) maliyeti vardır. Kendi aracınızı tercih ederseniz, yakıt, bakım, sigorta ve park ücretlerini hesaba katmanız gerekir. Dubai'de benzin fiyatı yaklaşık olarak 43 ct/litre olduğu için Türkiye'den daha ucuzdur.

Restoran & Eğlence

Kim akşamları bir restoranda yemek yemekten hoşlanmaz ki? Dubai'de, bir alışveriş merkezindeki yiyecek kısmından lüks restoranlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Basit ama çok güzel kafeler ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz, fiyatlar Türkiye'dekilerle aynı olabilir. Tercih ettiğiniz ve ne kadar harcamaya hazır olduğunuza bağlıdır. Ayrıca, restoranlardaki yemekler neredeyse her yerde çok iyidir. Boş zaman aktiviteleri cüzdanınıza oldukça büyük bir delik açabilir. Turistik mekanlar ve etkinlikler için giriş ücretleri oldukça yüksektir.

Sonuç

Dubai'de yaşamak, dışarıdan göründüğü kadar pahalı olmayabilir. Türkiye'de olduğu gibi oldukça basit bir yaşam standardıyla aynı maliyetlere sahip olabilirsiniz. Dubai'de iyi bir yaşam sürmek için aylık 2500-3000€ bütçeyle geçinebilirsiniz.